Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Bardzo udany Compliance Day w warszawskim Klubie Bankowca
A A A
Drukuj

Bardzo udany Compliance Day w warszawskim Klubie Bankowca

09.02.18

Tematyka Compliance w Polsce jest coraz bardziej popularna. A coraz więcej nowoczesnych firm stawia na zapewnienie zgodności swojego działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. I robi to przy wykorzystaniu specjalistycznych i rozbudowanych narzędzi biznesowych.

articleImage: Bardzo udany Compliance Day w warszawskim Klubie Bankowca fot. Thinkstock

W dwudniowym wydarzeniu które odbyło się w warszawskim Klubie Bankowca wzięli udział eksperci z Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. - Maciej Krajewski, Dyrektor segmentu duże przedsiębiorstwa, rynek usług prawnych i przedsiębiorstw oraz Piotr Welenc, Dyrektor GRC, Wolters Kluwer Polska S.A.

Dzień pierwszy został zdominowany przez prezentację wyników pierwszego ogólnopolskiego badania stanu rozwoju compliance. Z zaprezentowanego raportu wynika, że większość firm posiadających CMS (Compliance Management Systems) to takie, w których przeważa kapitał zagraniczny, gdyż spółki-matki narzucają swoim spółkom-córkom w Polsce konieczność wdrażania takiej strategii jako część struktury korporacyjnej. Jednak z badania, przy którego przeprowadzeniu Instytut Compliance wspierany był przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska wynika, że prawie połowa ankietowanych (48 proc.) to spółki o przeważającej części kapitału polskiego.
Wśród wiodących firm wdrażających systemy CMS, na pierwszym miejscu, ale jedynie z wynikiem 18 proc., uplasował się sektor bankowy. Jak podkreślają realizatorzy badania, wynik ten nie dziwi, bowiem systemy zarządzania zgodnością są w bankowości wymagane prawnie. Drugie miejsce zajmuje przemysł farmaceutyczny (12 proc.), trzecie – energetyka (10 proc.).

Następnego dnia odbyły się cztery panele dyskusyjne:
* Best practice w kooperacji z compliance: jak skutecznie przydzielać role compliance i zapewnić współpracę z innymi działami?
* Integralność i ochrona IT przed nowymi zagrożeniami, wyzwania RODO.
* Tax Compliance Management.
* Nowe wymogi antykorupcyjne. 

 

Jacek Górski 09.02.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE