Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Gospodarka, rachunkowość, podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Gospodarka, rachunkowość, podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej [Książka tygodnia]

08.09.17

Gdyby do omawianej publikacji dodać tylko osiem stron - powiedzmy na notatki, to liczyłaby ona w sumie stron 1000. Mowa o grubym przewodniku opisujący funkcjonowanie wspólnoty mieszkaniowej. Przewodniku o tytule "Gospodarka, rachunkowość, podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej".

articleImage: Gospodarka, rachunkowość, podatki oraz rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej [Książka tygodnia] Książki wydane nakładem Wolters Kluwer Polska

Całość rozpoczyna omówienie statusu wspólnoty mieszkaniowej w świetle prawa i orzecznictwa oraz jej działalności. Następne w kolejności są zdarzenia i operacje gospodarcze właścicieli lokali; sprzedaż towarów i usług przez wspólnotę mieszkaniową oraz usługa pośredniczenia w dostawie mediów do lokali właścicieli; planowanie i gospodarka finansowa wspólnoty mieszkaniowej.

Kolejne kilka tematów dotyka kwestii rachunkowości - jej prowadzenia z wymogami prawa; jej standardów i zasad jej prowadzenia właśnie przez wspólnotę mieszkaniową. Nolens volens wszelkie sprawy rachunkowe muszą się zakończyć sprawozdawczością finansową wspólnoty mieszkaniowej i jej rozliczeniem z właścicielami lokali.

Trzecim członem tytułu są podatki i to o nich można przeczytać w kolejnych rozdziałach. Rozpoczynając od ogółu czyli wspólnoty mieszkaniowej w świetle prawa podatkowego, poprzez podatek dochodowy od osób prawnych w warunkach działania wspólnoty, spojrzenie na nią jako podatnika podatku od towarów i usług, oraz podatnika opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a kończąc na płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych i zagadnieniach dotyczących podatku od nieruchomości.

Całości dopełnia załącznik w postaci ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, wykaz źródeł i bibliografia.

 

Jacek Górski 08.09.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Zespół księgarni Profinfo
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy