Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » III Ogólnopolska Konferencja Aplikantów Adwokackich
A A A
Drukuj

III Ogólnopolska Konferencja Aplikantów Adwokackich

05.10.17

Wydarzenie, które odbyło się w piątek 22 września 2017 roku, w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Rozwoju zgromadziło ponad 200 osób najbardziej zainteresowanych proponowaną tematyką spotkania, a uczestnicy po jego zakończeniu gratulowali organizatorom realizacji całego przedsięwzięcia, doboru tematów i zaproszonych gości. Niektórzy zgłaszali już nawet swój udział w kolejnej edycji!

articleImage: III Ogólnopolska Konferencja Aplikantów Adwokackich Własne

Tegoroczna III Ogólnopolska Konferencja Aplikantów Adwokackich nosiła tytuł "Pełnomocnik przedsiębiorcy wobec zmian w prawie".

Uczestnicy spotkania spodziewali się spojrzenia na tytułowe zagadnienie z perspektywy adwokatów. I dokładnie w tym kierunku szły wszystkie zaplanowane prelekcje i dyskusje.

Organizatorami Konferencji byli: Samorząd Aplikantów Adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie oraz czasopismo Aplikantów Adwokackich Młoda Palestra - gazeta adresowana do młodych adeptów prawa, stawiających pierwsze kroki w zawodzie.

Przed południem odbył się panel administracyjny. Dotyczył on zmian w prawie administracyjnym wynikających z nowelizacji prawa administracyjnego i sądowo-administracyjnego wprowadzonej ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 roku. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: sędzia Sylwester Marciniak - sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; adw. Andrzej Zwara - były Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, partner w kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy; adw. dr Karol Pachnik - przewodniczący Sekcji Prawa Administracyjnego i Sądowo-administracyjnego przy Okręgowej Radze Adwokackiej w Warszawie oraz przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju - dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych - Joanna Sauter-Kunach.

Po przerwie przystąpiono do udziału w panelu cywilno-gospodarczym. Zmiany w rozporządzeniu o nadużyciach na rynku (MAR), zmiany w przepisach dotyczących rady nadzorczej i komitetu audytu oraz projekt wprowadzenia prostej spółki akcyjnej jako nowej spółki kapitałowej. To były główne zagadnienie na temat których wypowiadali się m.in.: prof. zw. dr hab. Marek Wierzbowski - Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych UW, partner w kancelarii prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy; prof. UW dr hab. Paweł Wajda - profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego WPiA UW, of counsel w kancelarii Baker&McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy; prof. UAM dr hab. Maciej Mataczyński - profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Europejskiego WPiA UAM, Partner Zarządzający w kancelarii Sójka Maciak Mataczyński, członek rady nadzorczej Dębica S.A.; adw. dr Kamil Szmid - partner w kancelarii KML Legal, Przewodniczący Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego przy ORA w Warszawie; Agnieszka Muller-Grządka - Dyrektor Działu Audytu w kancelarii KPMG; prof. zw. dr hab. Adam Opalski - pracownik w Paktedrze Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego WPiA UW, of counsel w kancelarii Greenberg Traurig; prof. Krzysztof Opustil - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Polityki Gospodarczej UJ, pracownik Kancelarii Sejmu RP w Biurze Analiz Sejmowych, członek Zespołu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego ds. reformy prawa spółek w latach 2003-2006 i 2010-2013.

Ostatnią zaplanowaną tego dnia częścią był panel karny. O konfiskacie rozszerzonej rozmawiali m.in: adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska - Wicedziekan ORA w Warszawie; sędzia Zbigniew Kapiński - sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie; adw. Janusz Tomczak - partner, szef praktyki karnej w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury.

Na zakończenie konferencji, w godzinach wieczornych gospodarze i uczestnicy Konferencji udali się do hotelu Gromada, gdzie odbyła się oficjalna kolacja połączona z nawiązywaniem i umacnianiem kolejnych zawodowych znajomości.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły: Dziennik Gazeta Prawna, Pokój Adwokacki.

Wolters Kluwer był jednym z Partnerów tego wydarzenia.

Jacek Górski 05.10.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: zewnętrzne
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy