Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Jak nie paść ofiarą karuzel podatkowych i innych oszustw w VAT?
A A A
Drukuj

Jak nie paść ofiarą karuzel podatkowych i innych oszustw w VAT?

14.06.17

Wśród ponad 150 uczestników konferencji „Jak nie paść ofiarą karuzel podatkowych i innych oszustw w VAT” znaleźli się przedstawiciele biznesu, nauki oraz administracji państwowej i samorządowej.

articleImage: Jak nie paść ofiarą karuzel podatkowych i innych oszustw w VAT? Własne

Kilkugodzinne spotkanie, które odbyło się 8 czerwca br. zorganizowane było przez Kancelarię Ożóg Tomczykowski we współpracy z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska.

Konferencja składała się z dwóch części.

W tej pierwszej przybliżono kwestie karuzel podatkowych i innych oszustw VAT, jako potencjalnego zagrożenia dla przedsiębiorców oraz dla stabilności budżetu państwa oraz omówiono nasilające się problemy przedsiębiorców wynikające z przestępczości podatkowej. W zakresie podatku VAT przestępczość ta dotyczy w szczególności obrotu wyrobami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem akcyzowym oraz zaniżania podatku VAT do wpłaty w wyniku nieuzasadnionego zwiększenia podatku naliczonego lub zaniżania podatku należnego. Głos w dyskusji zabrali też przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz reprezentant Prokuratury Krajowej.

Bezpośrednio po przerwie omówiono najczęściej popełniane przez podatników VAT błędy i zwrócono uwagę na ich konsekwencje. Następnie poruszono kwestię rosnącego zjawiska „pustych" faktur oraz faktur dotyczących transakcji karuzelowych. Skala tego zjawiska jest bardzo duża. 104 miliardy złotych - na taką kwotę opiewały puste faktury wykryte w 2016 r. tylko przez kontrolę skarbową. Podatek wynikający z tych faktur powinien wynieść około 19,4 miliarda złotych. Najbardziej chyba jednak wszystkich zaskoczyła informacja, że zidentyfikowano pojedynczy podmiot, który wystawił rekordową liczbę 4,7 tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę 234,7 milionów złotych. Doradcy z Kancelarii Ożóg Tomczykowski – mecenas Jacek Materewicz, Lider Praktyki Podatku VAT, Akcyzy i Ceł oraz mecenas Maciej Zborowski, Senior Associate w Zespole Postepowań Sądowych Kancelarii Ożóg Tomczykowski skupili się na temacie - jak zapobiec ryzyku uczestniczenia w przestępstwie podatkowym.

Podczas panelu praktycznego, w imieniu Wolters Kluwer, Ewelina Wójcik zaprezentowała system GRC Manager pomagający w przeprowadzeniu procedury weryfikacji kontrahentów. System GRC Manager to program z zakresu Compliance, który umożliwia przeprowadzanie badań zgodności również w zakresie weryfikacji kontrahentów pod kątem karuzel VAT. Prewencyjne wykonywanie takich badań i sprawdzenie potencjalnych kontrahentów zmniejsza ryzyko popadnięcia w karuzelę, a co za tym idzie nałożenia dotkliwych kar. 

Jacek Górski 14.06.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE