Strona główna » O firmie » Press » "Know-how: Prawo w dziennikarstwie" - warsztaty w redakcji Prawo.pl
A A A
Drukuj

"Know-how: Prawo w dziennikarstwie" - warsztaty w redakcji Prawo.pl

26.09.19

25 września w siedzibie Wolters Kluwer Polska odbyło się szkolenia dla dziennikarzy zorganizowane przez miesięcznik PRESS. Zajęcia prowadzili doświadczeni dziennikarze zajmujący się tą tematyką. W tym m.in. szefowa serwisu Prawo.pl Ewa Usowicz.

articleImage: Źródło: wewnętrzne.

Kilkudziesięciu dziennikarzy pracujących w mediach ogólnopolskich i regionalnych uczestniczyło w jednodniowych warsztatach pozwalających usprawnić ich pracę zawodową. Reprezentowali oni zarówno dziennikarstwo śledcze jak i relacjonowanie procesów sądowych w gazetach, portalach internetowych oraz telewizjach.

Spotkanie podzielono na trzy części.

Pierwsze godziny poświęcono pozyskiwaniu nieoficjalnych źródeł, dokumentowaniu faktów na wypadek ewentualnych procesów sądowych, bronieniu tajemnicy dziennikarskiej i ochronie przed inwigilacją służb specjalnych. W tematykę tę wprowadzali - Bertold Kittel z TVN (na zdjęciu prowadzi swój warsztat) oraz Ewa Siedlecka z "Polityki".

Ewa Usowicz, która wraz z zespołem stworzyła rok temu Prawo.pl mówiła w drugiej części m.in. o legislacji i orzecznictwie sądowym. Wskazywała, że RODO zdewastowało wokandy sądowe – nie sposób się z nich dowiedzieć czego dotyczy sprawa. Niektóre sądy nie tylko nie podają przedmiotu sprawy, ale nawet… inicjałów stron. To duży problem również w pracy dziennikarzy.

W ostatniej części uczestnicy otrzymali konkretne porady - jak ustrzec się błędów w swoich publikacjach. Swoją wiedzą dzielił się z wszystkimi sędzia Trybunału Stanu, mecenas Maciej Gustaw Zaborowski oraz specjalistka od weryfikacji wiadomości krążących po internecie Beata Biel. 

 

Jacek Górski 26.09.19
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE