Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Państwo prawa to niezależne sądy [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Państwo prawa to niezależne sądy [Książka tygodnia]

30.11.17

Czy to prawda, że prawa przybywa, a jego skuteczność maleje? Czy kodeks cywilny wciąż wytrzymuje próbę czasu? Czy proces cywilny wymaga zmian? Czy można zepsuć dobry mechanizm jakim jest Sąd Najwyższy? Jak trudna jest sztuka uzasadniania orzeczeń? Czy procedury są tak samo ważne jak prawo? To tylko kilka z ważkich pytań na które próbuje się znaleźć odpowiedź w tej książce.

articleImage: Państwo prawa to niezależne sądy [Książka tygodnia] Książki wydane nakładem Wolters Kluwer Polska

W tym tygodniu trafiła do sprzedaży pozycja dotycząca historii, teorii i filozofii prawa.

Krzysztof Sobczak - dziennikarz i publicysta prawny, redaktor serwisów internetowych Wolters Kluwer Polska zaprosił do rozmowy Jacka Gudowskiego - sędziego sądów powszechnych od 1973 r., od 1990 r. sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej, gdzie od 2000 r. zajmuje stanowisko przewodniczącego Wydziału III Problemowego, redaktora i współautora Systemu prawa procesowego cywilnego oraz komentarzy do Kodeksu cywilnego, Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Panowie poruszają w swoich wypowiedziach aktualny temat roli i miejsce wymiaru sprawiedliwości w państwie i społeczeństwie, szacunku dla Konstytucji i uznawania trójpodziału władz, tworzenia dobrego prawa i rozumnego jego stosowania.

Z rozmów tych z jednej strony wynika potrzeba traktowania prawa jako ostoi Rzeczypospolitej, ale z drugiej częściej, niestety, wskazuje się na lekceważenie tych wartości. Poprzez ostentacyjne łamanie Konstytucji przez tych, którzy powinni stać na jej straży, poprzez stanowienie złego prawa, wreszcie poprzez podważanie społecznego zaufania do sądów. A w końcu - poprzez burzenie konstytucyjnych organów, które nasze społeczeństwo zaczęło już uznawać za trwałe elementy demokratycznego państwa prawa.

Ta historia dzieje się na naszych oczach, zatem kto wie, czy kiedyś nie powstanie część druga tego ciekawego dialogu.

Jacek Górski 30.11.17
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Zespół księgarni Profinfo
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE