Plebiscyt 30-lecia: Włodzimierz Albin wyróżniony tytułem jednej z najważniejszych postaci rynku książki

23 maja ogłoszono wyniki Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Tytułem został uhonorowany między innymi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska oraz Polskiej Izby Książki. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się podczas trwających właśnie 10. Warszawskich Targów Książki.

articleImage: Plebiscyt 30-lecia: Włodzimierz Albin wyróżniony tytułem jednej z najważniejszych postaci rynku książki Źródło: wewnętrzne.

– Obchody 30-lecia przemian na rynku wydawniczym przypadają w trudnym dla autorów i wydawców czasie. Niestety mamy do czynienia z dramatycznym spadkiem czytelnictwa w Polsce oraz upadkiem tradycyjnych sieci sprzedaży, na który składały się niezależne księgarnie. Skutkiem tego jest dominacja na rynku bardzo dużych graczy, szczególnie w segmencie beletrystyki. To oni decydują o tym, co społeczeństwo ma czytać – komentuje prezes Wolters Kluwer Polska.

Spośród 150 zgłoszonych kandydatur w głosowaniu wybrano 30 osób, które łączą sukces w działaniach biznesowych z zaangażowaniem w działalność społeczną dla całego środowiska wydawniczego. – Plebiscytem tym chcieliśmy zaakcentować okrągłą rocznicę fundamentalnych zmian politycznych i gospodarczych, jakie nastąpiły w 1989 r., i od których rozpoczął się nowy etap na rynku książki – wyjaśnia Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI".

Organizatorem plebiscytu była Biblioteka Analiz, a ideę konkursu poparły wszystkie organizacje branżowe.