Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Postępowania reprywatyzacyjne [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Postępowania reprywatyzacyjne [Książka tygodnia]

12.04.18

Prawnicy kancelarii Wardyński i Wspólnicy od ponad 25 lat zajmują się sprawami reprywatyzacyjnymi. Mając tak bogate doświadczenie postanowili zebrać najciekawsze przykłady spraw reprywatyzacyjnych pochodzące z ich praktyki i opisać rzeczywiste, prowadzone przez nich procesy administracyjne i sądowe. A całość wydać w postaci publikacji książkowej

articleImage: Postępowania reprywatyzacyjne [Książka tygodnia] Książki wydane nakładem Wolters Kluwer Polska

Na początku kwietnia ostatni etap ich prac ujrzał światło dzienne w postaci opracowani "Postępowania reprywatyzacyjne".

Ze względu na konieczność dostosowania się do formuły tej publikacji niektóre stany faktyczne zostały w niewielkim stopniu zmienione, uproszczone lub wzbogacone o dodatkowe wątki, znane z innych spraw. Z wielu prowadzonych spraw wybrano przykłady najbardziej reprezentatywnych procesów reprywatyzacyjnych, dotyczących zwrotów i odszkodowań za nieruchomości warszawskie, rolne i przemysłowe.

Wszystkie opisane sprawy dotyczą roszczeń prawowitych właścicieli (ze względu na upływ czasu pozostało ich już niestety niewielu) lub ich spadkobierców, najczęściej dzieci i wnuków. Część opisanych spraw nie jest jeszcze ostatecznie lub prawomocnie zakończona, co wyraźnie zaznaczono w tekście. Pokazują na przykładach, jak trudne i skomplikowane są to sprawy. Są one wieloletnie, wieloosobowe i wielowątkowe. Mnogość stanów prawnych i faktycznych, konieczność analizy i stosowania powojennych aktów nacjonalizacyjnych już nieobowiązujących, lecz podlegających dzisiejszej ocenie, zmusza do interdyscyplinarności i świadomego poruszania się w przestrzeni między prawem dawnym a współczesnym, między prawem i procedurą cywilną a prawem i procedurą administracyjną z różnych epok. 

Jacek Górski 12.04.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Zespół księgarni Profinfo
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE