Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Prawo dyplomatyczne i konsularne [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Prawo dyplomatyczne i konsularne [Książka tygodnia]

11.01.19
Prezentowany podręcznik to kompendium wiedzy na temat wszystkich najważniejszych aspektów prawnych i organizacyjnych służby dyplomatyczno-konsularnej.
articleImage: Prawo dyplomatyczne i konsularne [Książka tygodnia] Źródło: wewnętrzne.

Prawo dyplomatyczne i konsularne to jedna z najstarszych dziedzin prawa narodów, sięgająca swymi korzeniami początków cywilizacji ludzkiej. Zrodziła je konieczność obrony interesów i praw, a także pokojowego współżycia najpierw między wspólnotami plemiennymi, a później między narodami i państwami.

Stopniowy rozwój zasad i norm prawa dyplomatycznego i konsularnego w ciągu całych stuleci, zwłaszcza tych ostatnich, stanowił nie tylko odbicie rozwijających się na coraz szerszą skalę stosunków między stale wzrastającą liczbą podmiotów prawa międzynarodowego, lecz także dzięki rozwojowi tych zasad i norm prawnych, zapewniających coraz skuteczniej bezpieczny obrót dyplomatyczny i konsularny, przyczyniał się do rozwoju tych stosunków, a tym samym stosunków międzynarodowych w ogóle.

Prawo dyplomatyczne i konsularne zachowuje, z jednej strony, uświęcone wiekową tradycją i praktyką instytucje i zwyczaje, z drugiej zaś, podobnie jak inne zasady i normy prawa międzynarodowego, podlega przeobrażeniom i demokratycznej ewolucji.

Autor podręcznika koncentruje się na aktualnie obowiązującym prawie dyplomatycznym i konsularnym oraz, jako długoletni pracownik MSZ, także na praktyce, starając się maksymalnie uwzględnić najnowsze trendy i wymogi oraz terminologię zarówno polskiej, jak i międzynarodowej praktyki. Nie rezygnuje też z naświetlenia niektórych aspektów organizacji i techniki działania służby zagranicznej, poświęcając należną uwagę stanowisku doktryny przedmiotu.

Książka służy od lat przede wszystkim pracownikom polskiej służby zagranicznej oraz wszystkim osobom zainteresowanym, które uczestniczą w realizacji poszczególnych segmentów polityki zagranicznej Polski na forum międzynarodowym. Służy także adeptom polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej, a na wyższych uczelniach studentom, zwłaszcza na kierunkach stosunków międzynarodowych i dyplomacji.

 

Jacek Górski 11.01.19
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Zespół księgarni Profinfo
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE