Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów [Książka tygodnia]

06.09.19

Rozważania autorów oparte są na przeprowadzonych przez nich badaniach ponad 10 różnych zawodów (m.in. prawników, lekarzy, księgowych, doradców podatkowych, nauczycieli, architektów, dziennikarzy) i są zilustrowane wieloma praktycznymi przykładami.

articleImage: Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów [Książka tygodnia] Źródło: wewnętrzne.

Książka podzielona jest na trzy główne części.

W pierwszej części autorzy badają zmianę w profesjach. W rozdziale 1 zastanawiają się nad miejscem profesjonalistów w społeczeństwie, nad problemami z obecnym układem oraz nad różnymi teoriami profesji. Następnie postulują przyjęcie nowego nastawienia. W rozdziale 2, opierając się na własnych badaniach, prezentują dowody zaczerpnięte wprost z frontu uderzających zmian, które można już zaobserwować w wielu profesjach. W rozdziale 3 zestawiają te zmiany z własnymi doświadczeniami z pracy w charakterze konsultantów, ujmując je jako zestaw wzorów i trendów występujących we wszystkich profesjach.

W drugiej części książki skupiają się na teorii. Starają się zrozumieć zmiany, które widzą i przewidują, metodycznie i w ujęciu ogólnym. W rozdziale 4 pokazują, że zmiany w sposobie, w jaki przechowujemy i przekazujemy informacje, wpływają bezpośrednio na sposób, w jaki dzielimy się wiedzą w społeczeństwie, a także przewidują cztery grupy istotnych postępów w technologii. W rozdziale 5 analizują wiedzę pod względem ekonomicznym, pokazując, jak ewoluuje praca profesjonalistów, oraz proponując sześć nowych modeli generowania i dystrybucji wiedzy specjalistycznej.

Wreszcie w części trzeciej omawiają implikacje własnych badań i prac teoretycznych. W rozdziale 6 przedstawią wiele zastrzeżeń dotyczących przewidywanej przez autorów przyszłości oraz odpowiadają na nie. Natomiast w rozdziale 7 zajmują się kilkoma ważnymi tematami: potencjałem i ograniczeniami coraz zdolniejszych maszyn, wpływem technologii na zatrudnienie, a także pytaniem, czy wyłaniające się modele dzielenia się wiedzą są rzeczywiście możliwe do wprowadzenia. Na koniec odpowiadają na pytanie: jakiej przyszłości powinniśmy chcieć?

Jacek Górski 06.09.19
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Zespół księgarni Profinfo
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy