Strona główna » O firmie » Press » Trwały odwrót od popularnych specjalizacji kancelarii
A A A
Drukuj

Trwały odwrót od popularnych specjalizacji kancelarii

18.12.09

Wyniki najnowszych badań WK Index wyraźnie pokazują, że nastąpił trwały odwrót od najbardziej dochodowych i najbardziej popularnych specjalizacji na rynku usług prawniczych w przeszłości, czyli fuzji i przejęć, IPO oraz nieruchomości – mówi Alicja Pollesch, dyrektor strategiczny Wolters Kluwer Polska. Generalnie jednak uczestniczący w ósmej edycji tego badania prawnicy spodziewają się w najbliższym roku poprawy koniunktury na rynku usług prawnych.

articleImage: Trwały odwrót od popularnych specjalizacji kancelarii fot. Thinkstock

We wczorajszym ogłoszeniu wyników badania WK Index wzięli udział prawnicy, przedsiębiorcy i goście. Dyskusję panelową prowadził red. Wojciech Szeląg z Polsat News. Gośćmi panelu byli: Iga Fischer, Partner, Dyrektor Administracyjny w Peter Nielsen & Partners Law Office, Katarzyna Klimkiewicz - Partner w TPA Horwath, Krzysztof Stefanowicz -Partner w warszawskim biurze kancelarii Salans oraz dr Jacek Adamski - Dyrektor Departamentu Ekonomicznego w PKPP Lewiatan. Wyniki przedstawił Krzysztof Chmielewski, dyrektor badań w Instytucie IPSOS.

Celem realizowanego już po raz ósmy badania WK Index jest ocena klimatu gospodarczego oraz sytuacji w branży usług prawniczych. O opinie pytani są prawnicy – partnerzy w największych kancelariach w Warszawie oraz w firmach regionalnych, obsługujących przede wszystkim obrót gospodarczy. Formułowane z tej perspektywy oceny mogą być same w sobie ciekawym materiałem do różnorodnych analiz, interesujące może być także ich porównanie z wynikami innych badań koniunktury gospodarczej w Polsce.79 proc. ankietowanych wspólników deklaruje, że realizuje mniej transakcji na rynku nieruchomości. Tylko 13 proc. ankietowanych powiedziało, że realizuje więcej takich spraw niż przed rokiem. Warto przy tym zwrócić uwagę, że podczas czerwcowej edycji badania nikt nie zdecydował się powiedzieć, że realizuje więcej transakcji związanych z nieruchomościami. Widać, więc, że na rynku coś drgnęło.

58 proc. ankietowanych wskazuje, że praktycznie nie wprowadza spółek na giełdę i nie świadczy doradztwa w tym zakresie. To o 5 proc. mniej pesymistów niż przed rokiem, ale nadal zbyt mało, żeby odwrócić niekorzystny trend. W konsekwencji nadal spada również ruch w biznesie pozyskiwania kapitału (58 proc. ankietowanych odpowiedziało, że realizuje mniej takich transakcji, poprawa nastrojów o 1 proc.). Wyraźnie spadła również liczba przeprowadzanych audytów prawnych oraz fuzji i przejęć.

Po raz pierwszy w czteroletniej historii badań koniunktury na rynku usług prawniczych, prawnicy lepiej oceniają ogólną sytuację gospodarczą kraju niż sytuację ekonomiczną klientów największych kancelarii. Zaobserwowaliśmy wprost euforyczny wzrost optymizmu dotyczący ocen sytuacji gospodarczej w kraju: Economy Index wzrósł z 49 pkt do 103 pkt., czyli aż o 54 pkt. Niemal wszyscy prawnicy z największych kancelarii (96 proc.) uważają, że generalnie sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku. Prawnicy z kancelarii lokalnych nie podzielają tego optymizmu – tylko 58 proc. jest zadania, że zmierzają w dobrym kierunku. Jednocześnie aż 63 proc. ankietowanych uważa, że wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw, klientów kancelarii, pogorszyły się, a 59 proc. badanych ostrożnie spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw będą lepsze.
Badanie WK Index ma już ponad 3 lata. Wiosną 2006 roku Wolters Kluwer Polska po raz pierwszy zlecił ankieterom IPOS przeprowadzenie badania sondażowego wśród partnerów kancelarii prawnych. Zapytano w nim o ocenę sytuacji gospodarczej i jej perspektyw poprzez pryzmat działalności kancelarii. Wydawnictwo zdecydowało się przeprowadzić badania wśród partnerów zarządzających w największych kancelariach, ponieważ doradcy są najbliżej przedsiębiorców i zwykle pierwsi wiedzą o zbliżającym się załamaniu rynku, wzroście cen produktów, utrudnieniach legislacyjnych, które mogą wpłynąć na działalność operacyjną przedsiębiorców w konkretnej branży. Doradcy znają poziom inwestycji przedsiębiorców oraz na podstawie własnych odczuć i dynamiki rozwoju poszczególnych departamentów w kancelariach mogą ogólnie ocenić stan polskiej gospodarki. Tradycją badania są również pytania dodatkowe. Wnioski z poprzednich fal badania WK Index dały początek dyskusji na temat dopuszczenia formy spółki kapitałowej do prowadzenia biznesu radców prawnych i adwokatów. Dzięki badaniom WK Index rozpoczęta została również na nowo dyskusja na temat ograniczeń reklamy usług profesjonalnych oraz problemu nowych, planowanych przepisów, dotyczących ograniczenia honorariów prawników i propozycji wprowadzenia rejestru umów z klientami kancelarii. Na wyniki badań regularnie powołują się dzienniki: Rzeczpospolita, Dzienniki Gazeta Prawna, Puls Biznesu oraz TVP.

Prezentacja podsumowująca wyniki badań (.pdf)

Więcej informacji na stronie internetowej, dedykowanej badaniom WK INDEX

Maria Jasińska 18.12.09
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Serwis Pomocy
Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE