Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych 1986-2016 [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych 1986-2016 [Książka tygodnia]

23.02.18

W dniu 17.10.2016 r. w reprezentacyjnej sali Dworu Artusa w Gdańsku odbyła się – z okazji jubileuszu 30-lecia polskiego Trybunału Konstytucyjnego – konferencja naukowa "Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych". Wspomniany tom zawiera referaty wygłoszone na tej właśnie konferencji.

articleImage: Trybunał Konstytucyjny na straży wartości konstytucyjnych 1986-2016 [Książka tygodnia] Książki wydane nakładem Wolters Kluwer Polska

Na prawie 200 stronach przeanalizowano wybrane zagadnienia z okresu 30 lat funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, a więc od rozpoczęcia jego działalności do czasów prawie współczesnych.

Przedstawione na konferencji referaty odzwierciedlają to, co – zdaniem Autorów – jest szczególnie cenne w wielowymiarowym i wieloaspektowym dorobku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi mianowicie o rolę Trybunału Konstytucyjnego jako strażnika wartości konstytucyjnych i praw człowieka, których respektowanie wyznacza granice władzy demokratycznej, a zarazem określa tożsamość demokratycznego państwa prawnego. Strzegąc granic suwerenności Narodu rozumianej jako wykonywanie władzy ograniczanej przez wartości, o których mowa we wstępie do Konstytucji RP, Trybunał tę suwerenność wyraża i potwierdza. Sądownictwo konstytucyjne czerpie swą legitymację i sens ustrojowy z właściwej demokracji konstytucyjnej zasady, w myśl której prawa człowieka nie są darem władzy sprawowanej przez większość, ale ich źródłem jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka.

Dorobek orzeczniczy, którego syntezę wyrażają prezentowane opracowania, ilustruje związek między suwerennością Narodu i suwerennością Konstytucji i pozwala zrozumieć, że łamanie ustawy zasadniczej, w tym jej postanowień dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, godzi w fundamenty suwerenności Narodu.

Autorami książki są uznane autorytety prawnicze, konstytucjonaliści, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Redakcji naukowej tej publikacji podjęli się panowie - Ryszard Piotrowski i Andrzej Szmyt. Tego pierwszego pamiętać można m.in. za sprawą książki z 2015 roku "Pozycja ustrojowa sędziego" wydanej przez Wolters Kluwer. Ten drugi natomiast może być kojarzony z "Leksykonem prawa konstytucyjnego. 100 podstawowych pojęć" wydanym rok później.

 

Jacek Górski 23.02.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE