Strona główna » O firmie » Press » Wolters Kluwer Polska Partnerem Towarzyszącym konferencji Forum Prawa Nieruchomości FLEX
A A A
Drukuj

Wolters Kluwer Polska Partnerem Towarzyszącym konferencji Forum Prawa Nieruchomości FLEX

13.11.19

Jak udały się zmiany w prawie nieruchomościowym? W ubiegłym roku wszedł w życie cały pakiet zmian i poprawek do polskiego prawa nieruchomościowego. Czy były rzeczywiście potrzebne, ocenią uczestnicy drugiej edycji konferencji Forum Prawa Nieruchomości FLEX, którą firma Nowy Adres S.A. organizuje 25 i 26 listopada w warszawskim hotelu Radisson Collection

articleImage: Wolters Kluwer Polska Partnerem Towarzyszącym konferencji Forum Prawa Nieruchomości FLEX Źródło: wewnętrzne.

Ustawa przekształceniowa do jak najszybszego przekształcenia
1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Dzięki nowym przepisom 2,5 mln użytkowników wieczystych stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami. Ustawa wymaga jednak pilnej nowelizacji. Wszystko przez biurokrację, a właściwie jej nadmiar. Według nowych przepisów, urzędy miast muszą do końca 2019 r. przesłać wszystkim zainteresowanym specjalne zaświadczenia. Dopiero po tym mieszkańcy mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i otrzymania bonifikaty z tego tytułu (w niektórych miastach wynoszącej nawet 98 proc!). Szybko stało się jasne, że dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe - urzędy zdołały wysłać tylko niewielką część z setek tysięcy potrzebnych pism. Aby mieszkańcy nie stracili możliwości skorzystania z bonifikaty, konieczna jest jak najszybsza zmiana ustawy.

UOKIK kontra deweloperzy, runda nr 76589
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wciąż pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Chce utworzyć specjalny Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, wzorowany na Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym, na który składaliby się wszyscy deweloperzy. W przypadku bankructwa firmy deweloperskiej w trakcie realizacji inwestycji lub odstąpienia przez konsumenta od umowy, wynikającego z niedopełnienia obowiązków przez dewelopera, taki fundusz pokryłby wszystkie straty poniesione przez konsumentów. Według założeń UOKiK od każdej wpłaty nabywcy deweloper będzie odprowadzał składkę do funduszu w wysokości zależnej od rodzaju prowadzonego rachunku (mniejszej dla rachunków zamkniętych i większej dla otwartych). Deweloperzy uważają, że ustawa w obecnym kształcie zapewnia nabywcom wystarczającą ochronę i wprowadzenie takiego - ich zdaniem zbędnego - funduszu spowodowałoby tylko dalsze wzrosty cen mieszkań. Kto ma rację?

„Lex deweloper" - ciszej nad tą trumną?
Najbardziej kontrowersyjne nowe prawo, ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, ochrzczona przez media mianem „lex deweloper", obowiązuje dopiero od 22 września ubiegłego roku, ale już było przyczyną licznych konfliktów. W dużym skrócie ustawa ta umożliwia deweloperom realizacje inwestycji niezgodnych z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego pod warunkiem uzyskania zgody lokalnych władz. Zamysłem autorów było zwiększenie w ten sposób podaży nowych mieszkań oraz zastopowanie wzrostu cen – zarówno na pierwotnym rynku mieszkaniowym, jak i na rynku najmu. Jak na razie deweloperzy nie rzucili się do wykorzystywania nowego prawa, a ci, którzy spróbowali, spotykali się z ostrą reakcją lokalnych społeczności. Czy zatem „lex deweloper" możemy uznać za legislacyjny niewypał?

Na kłopoty Bednarski? Nie, FLEX
To tylko niektóre z tematów, które będą poruszane podczas drugiej edycji konferencji „Forum Prawa Nieruchomości FLEX", która odbędzie się 25 i 26 listopada w warszawskim hotelu Radisson Collection. Ubiegłoroczna, premierowa edycja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem i pokazała, jak bardzo rynkowi nieruchomości potrzebna była konferencja dedykowana tylko i wyłącznie zagadnieniom prawnym związanym z nieruchomościami. Podobnie jak rok temu, przez dwa dni najważniejsi uczestnicy rynku będą dyskutowali nie tylko o aktualnej sytuacji, lecz także o możliwych scenariuszach jej rozwoju. Jak zwykle w przypadku konferencji tego organizatora, będzie można rozszerzyć swój udział w wydarzeniu, umawiając się na spotkania z innymi uczestnikami za pomocą unikalnej platformy Match Maker. Rozwiązanie to pozwala na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, co niekiedy bywa korzyścią równorzędną do wiedzy zdobytej na konferencji.
Partnerem merytorycznym konferencji jest kancelaria Kucharski & Partners.
Patronatem honorowym wydarzenie objęli Polski Związek Firm Deweloperskich, Izba Notarialna w Warszawie, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Warszawskie oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.
Partnerami Towarzyszącymi są Wolters Kluwer Polska, kancelaria Baker McKenzie, marka Kuvings i kancelaria SMM Legal. Partnerem strefy spotkań Business in Progress jest BoConcept. Patronami medialnymi są KRN.pl, Krakowski Rynek Nieruchomości oraz portal EuropaProperty. 

Szczegóły: www.flexforum.pl
13.11.19
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: zewnętrzne
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy