Strona główna » Społeczność » WK Przewodnik » Zmiany w podatkach dochodowych 2017/2018 [Książka tygodnia]
A A A
Drukuj

Zmiany w podatkach dochodowych 2017/2018 [Książka tygodnia]

02.03.18
Wraz z nowym rokiem weszły w życie zmiany w ustawach o tytułowych podatkach. Głównym celem, jaki przyświecał prawodawcy, było jeszcze skuteczniejsze niż do tej pory uszczelnienie systemu podatkowego, ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie możliwości podejmowania przez podatników działań optymalizacyjnych, w ramach których decydujące znaczenie ma skutek fiskalny, a nie ekonomiczny czy gospodarczy.
articleImage: Zmiany w podatkach dochodowych 2017/2018 [Książka tygodnia] Książki wydane nakładem Wolters Kluwer Polska

Dobrym pretekstem do takich działań ustawodawcy okazała się konieczność implementacji ukierunkowanych w ten sam sposób przepisów prawa wspólnotowego. Co prawda nie było niezbędne wdrożenie takich rozwiązań już teraz, jednak polski prawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian już w tym roku.

Pomimo że duch antyoptymalizacji unosi się nad całą nowelizacją, to paradoksalnie niektóre spośród nowych rozwiązań mogą okazać się korzystniejsze dla podatników niż te, które obowiązywały uprzednio. Niestety, dla części podatników wprowadzenie zmian spowoduje wzrost obciążeń fiskalnych. Nie byłoby sprawiedliwe wobec prawodawcy ograniczenie się do stwierdzenia, że dokonane przez niego zmiany służą wyłącznie Skarbowi Państwa.

Oprócz bowiem takich właśnie, od 2018 r. wprowadzono kilka – mniej lub bardziej znaczących, ale z pewnością nie rewolucyjnych – uproszczeń podatkowych, zwiększone zostały też niektóre limity stosowania zwolnienia czy podwyższona została kwota wolna w PIT dla niektórych podatników.

Wspomniana książka pomoże każdemu podatnikowi indywidualnie ocenić zmiany w podatkach dochodowych wprowadzone od 2018 r. Dla jednych będą to zdecydowanie zmiany niekorzystne, dla drugich wprost przeciwnie, jeszcze inni podatnicy być może stwierdzą, że w zasadzie dla nich nic się nie zmieniło.

 

Jacek Górski 02.03.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Wolters Kluwer Polska sp. z o.o.
Zapisz się na newsletter
Serwis Pomocy
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE